Nie da się ukryć, że hazard przybiera różne formy. Wszyscy znamy ice casino opinie oferowanych nam przez kasyna online, zakłady bukmacherskie, loterie. Jednak dziś wprowadzane są zupełnie nowe formy hazardu, zwłaszcza w grach online. Chcielibyśmy przyjrzeć się temu zjawisku. Czy jest to tylko typowa oferta dla graczy czy ma jednak znamiona hazardu?

Konta premium, paczki, skrzynki dla graczy

Już od pewnego czasu mamy do czynienia zwłaszcza w grach hazardowych z sytuacją, gdzie gracze mogą korzystać ze sklepów premium. Dziś okazuje się, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest stworzenie darmowej gry internetowej niż takiej, za którą musimy zapłacić w sklepie. Na czym to polega? Otóż mamy pełno gier typu World of Tanks, CS:GO, League of Legends, Fortnite czy Valorant, które możemy za darmo ściągnąć na komputer czy konsolę, zainstalować, założyć sobie konto i cieszyć się rozgrywką. W takich grach jednak obowiązują sklepy premium, gdzie możemy kupować sobie konta premium, przedmioty, których normalnie nie można zdobyć w grze. Dzięki temu wiele osób decyduje się na specjalne konta, gdyż te dają więcej doświadczenia, złota czy innych nagród. Do tego kupowanie dodatkowych przedmiotów sprawia, że szybciej zdobywamy nowy poziom, mamy lepsze uzbrojenie. Zazwyczaj możemy kupować gotowe przedmioty, więc doskonale wiemy, za co płacimy. Jednak zarówno pod względem codziennej gry, jak i specjalnych wydarzeń proponowane są graczom paczki.

Takie paczki polegają na tym, że twórcy gry dają nam możliwość zakupu skrzynki, paczki, gdzie w środku może znajdować się bardzo atrakcyjny przedmiot. Jednak MOŻE ma tutaj bardzo duże znaczenie. Otóż w paczce istnieje możliwość wylosowania danej broni, odznaki, jednak może ona wynosić kilka czy kilkanaście procent. Obok upragnionego przedmiotu znajdować się mogą także inne, które zdecydowanie są mniej cenne i przez nas pożądane. Łatwo zatem się domyślić, że przy kilku procentach szansy na wylosowanie upragnionego przedmiotu, nasze szanse na niego są bardzo małe.

Czy jest to zatem hazard? Trzeba na to spojrzeć nieco bliżej. Wiele osób uważa, że jak najbardziej jest to hazard, choć wedle obowiązujących w Polsce czy innych krajach przepisów, nie nosi to znamion typowego hazardu. Warto jednak wiedzieć, że jest to przecież loteria, za którą przyjdzie nam zapłacić, więc de facto bierzemy udział w losowaniu. To trochę jak loteria w wesołym miasteczku czy podczas jarmarku, gdzie płacimy za los, a potem sprawdzamy, czy udało się nam coś wygrać.

Sporo pieniędzy dla twórców gier

Z bardzo popularnym tematem paczek zetkniemy się w grze World of Tanks. Każdego roku bowiem w okresie świątecznym istnieje możliwość kupowania paczek świątecznych w sklepie premium. W tym czasie w takich paczkach może, choć oczywiście nie musi się znajdować specjalny czołg premium 8. poziomu (leveli jest 10). Paczki kupujemy w zestawach, gdzie najtańszy składający się z 3 kosztuje 24 PLN. Jeśli chcemy kupić 75 paczek, to zapłacimy już 400 PLN! Firma Wargaming ogłosiła, że prawdopodobieństwo zdobycia czołgu 8. poziomu wynosi mniej niż 3 procent. Jednak co 50 paczek jest on gwarantowany. Trzeba zatem wydać 300-400 złotych, aby mieć pewność, że się wylosuje taki czołg. Są oczywiście osoby, którym uda się zdobyć czołg nawet w 1 paczce, ale większość będzie musiała wydać sporo na takie zabawki. Osoby zajmujące się tą grą wyliczyły, że do zdobycia wszystkich nowych czołgów potrzeba ponad 1000 złotych!

Czy jest to zatem hazard? Na to raczej każdy musi sobie odpowiedzieć.