Portugalia pewnie pokonała Chorwację 4:1 w ramach 1. kolejki Ligi Narodów UEFA. Dla zwycięzcy pierwszej edycji tych rozgrywek strzelali kolejno Joao Cancelo, Diogo Jota, Jorge Felix oraz Andre Silva. Honorowego gola dla Vatreni zdobył Bruno Petković.

Portugalia wystąpiła bez swojego lidera Cristiano Ronaldo. Podobno piłkarza…użądliła w nogę pszczoła. Zmagania obserwował z trybun. Ronaldo zastąpił w składzie Diogo Jota. W kadrze Chorwatów nie ma weteranów Luki Modricia i Ivana Rakitica. Selekcjoner Zlatko Dalić postanowić wykorzystać ten mecz na sprawdzenie dyspozycji Josipa Brekalo, Nikoli Vlasicia czy Marko Pasalicia.

Chorwacki bramkarz Dominik Livaković miał sporo pracy. Swoje szanse marnowali Joao Cancelo, Jota, Rapahel Guerreiro czy Pepe. Zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego albo obijali słupki albo Livaković popisywał się świetnymi paradami.

WYMĘCZONE ZWYCIĘSTWO ANGLII W REYKJAVIKU

Dominujący Portugalczycy dopięli swego na cztery minuty przed końcem pierwszej części spotkania. Fantastyczną indywidualną akcją popisał się Cancelo, który zszedł do środka i z przedpola lewą nogą uderzył mocno pod poprzeczkę. Livaković jeszcze musnął piłkę, ale nie był w stanie obronić tego strzału.

Gospodarze podwyższyli wynik w 58. minucie. Guerreiro posłał górną piłkę do Joty. Skrzydłowy Wolverhampton wszedł w pole karne i pokonał golkipera Vatreni. To premierowy gol tego zawodnika w barwach narodowych.

Portugalia w 70. minucie strzeliła kolejną bramkę. Felix kropnął z kilkunastu metrów. Piłka przeszła przez Livakovicia, który skapitulował po raz trzeci. Asystę zapisał na swoje konto Bernardo Silva.

Przyjezdnych było stać tylko na honorowe trafienie. Cancelo stracił piłkę, Chorwaci przeprowadzili szybką kontrę, którą golem zakończył rezerwowy Bruno Petković.

Ostatnią akcją był rzut rożny dla zawodników Fernando Santosa. Andre Silva wykorzystał zamieszanie w jedenastce i z bliska wepchnął piłkę do bramki.

Portugalia – Chorwacja 4:1 41′ Cancelo, 58′ Jota, 70′ Felix, 90+5′ A. Silva – 90+1′ Petković

Składy:
Portugalia: Lopes – Cancelo, Pepe, Dias, Guerreiro – Moutinho (81′ Oliveira), Danilo, B.Fernandes – Jota, Felix (88′ A. Silva), B. Silva (78′ Trincao)
Chorwacja: Livaković – Jedvaj, Vida, Lovren, Barisić – Pasalić (61′ Brozović), Kovacić – Brekalo (61′ Perisić), Vlasić, Rebić – Kramarić (74′ Petković)

Kartki: Jedvaj, Barisić
Sędzia: Davide Massa (Włochy)
Stadion: Estádio do Dragão (Porto)