Od pewnego czasu dom dla wielu ludzi nie już wyłącznie miejscem odpoczynku czy rozrywek takich jak gry wideo, czy hazard przez internet za pośrednictwem innowacyjnych i legalnych platform hazardowych pokroju Mr Bet kasyno online. Dom jest też dla wielu osób miejscem pracy, bo praca zdalna jest dzisiaj niezwykle popularna — zarówno w przypadku freelancerów, jak i osób zatrudnionych w firmach.
To sprawia, że grancie między pracą a życiem osobistym są dziś coraz mniej wyraźne, bo wyjątkowo mocno się zacierają. Praca z domu jest co prawda wygodna, jednak podchodzenie do niej w nieodpowiedni sposób może mieć wiele negatywnych skutków, przede wszystkim w aspekcie wydajności i efektywności pracy.
Aby pracować z domu jak najwydajniej, konieczne jest wydzielenie przestrzeni biurowej, czyli stworzenie domowego biura, które pozwoli na rozgraniczenie sfery prywatnej i zawodowej. Oto kilka cennych wskazówek, w jaki sposób stworzyć w pełni funkcjonalny home office, który umożliwi efektywną pracę z zacisza swojego domu.
Wydziel przestrzeń do pracy
Pierwszym i najważniejszym krokiem w kwestii stworzenia funkcjonalnego domowego biura, która umożliwia sprawną pracę, jest wydzielenia przestrzeni do pracy. Przestrzeń ta powinna być w pewien sposób oddzielona od przestrzeni domowej, aby praca nie gryzła nam się z życiem osobistym i żebyśmy mogli w 100% skupić się na naszych zadaniach zawodowych.
Najlepiej, gdy możemy nasz domowy gabinet stworzyć w osobnym pokoju. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które gwarantuje największą wydajność. Niemniej jednak wiele osób nie ma możliwości wygospodarowania takiej przestrzeni w miejscu, w którym mieszka. To żaden problem, bo w takiej sytuacji wystarczy znaleźć dla siebie odpowiedni kąt, w którymś z pokojów np. w salonie lub sypialni. Warto jednak w takim przypadku również zadbać o oddzielenie biuro od reszty pokoju — można przykładowo skorzystać z parawanu.
Jeśli nie mamy żadnego pomysłu, gdzie może znaleźć się nasze domowe biuro, warto pomyśleć o małym przemeblowaniu. Przełożenie nawet jednego mebla w inne miejsce może sprawić, że nagle okaże się, iż udało nam się wygospodarować parę dodatkowych metrów, które mogą posłużyć jako przestrzeń do pracy. Podczas poszukiwania odpowiedniego miejsca do pracy trzeba też zwrócić uwagę na parę innych ważnych aspektów, takich jak:
- dostęp do prądu,
- dostęp do światła dziennego,
- możliwości przechowywania,
- sceneria za ekranem.
Wyposaż biuro w ergonomiczne meble
Podstawą funkcjonalnego biura domowego są ergonomiczne meble, które zapewnią komfortową pracę. W tym aspekcie należy skupić się w głównej mierze na doborze odpowiedniego biurka oraz fotela — to fundamentalne elementy biura, na których nie warto oszczędzać i do ich wyboru trzeba się solidnie przyłożyć.
Biurko przede wszystkim nie może być zbyt niskie, bo może to prowadzić do ciągłego garbienia się podczas pracy. Warto też zadbać, aby nie miało żadnych elementów dodatkowych w miejscu, gdzie trzymamy nogi oraz aby miało stabilny stelaż, co pozwoli zapobiec uciążliwemu poruszaniu się monitora podczas pisania na klawiaturze. Blat biurka musi też mieć odpowiedni rozmiar w zależności od tego, czy pracujemy na laptopie, czy na monitorze lub kilku monitorach. Jeśli męczy nas długie siedzenie, warto rozważyć pracę na stojąco i zakup regulowanego stelaża z silnikami.
Gdy jednak pracujemy na siedząco, to bardzo istotne jest zaopatrzenie się w odpowiedni fotel, który sprawi, że długotrwała praca nie będzie uciążliwa, tylko wygodna i przyjemna. Przede wszystkim fotel musi być dostosowany do naszego wzrostu oraz do wysokości naszego biurka. Powinien też być w pełni regulowany. Powinniśmy mieć możliwość regulowania wysokością siedziska, położeniem oparcia, zagłówka oraz podłokietnikami. W ten sposób będziemy mogli dopasować nasz fotel do indywidualnych wymagań i aktualnych potrzeb, które mogą się zmieniać w zależności od tego, jakie zadanie aktualnie wykonujemy.
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
Dobre oświetlenie podczas pracy to kluczowy element w funkcjonalnym biurze domowym, bo sprawia, że zwyczajnie pracuje się o wiele wygodniej. Nawet jeśli nasza przestrzeń robocza jest zlokalizowana przy oknie i mamy dostęp do światła dziennego, to i tak warto zainwestować np. w solidną lampkę biurową, bo zawsze może zdarzyć się, że przyjdzie nam pracować po zachodzie słońca lub wcześnie rano zimą, kiedy to jest ciemno niczym w nocy.
W takich warunkach praca bez odpowiedniego oświetlenia może być utrapieniem i zdecydowanie spowalnia wykonywanie zadań. Wpływa też negatywnie na nasz wzrok, który jest bardzo istotny, bo to przecież swego rodzaju narzędzie pracy, o które trzeba dbać ze szczególną uwagą.
Przygotuj miejsce do przechowywania
Praktycznie każda praca wiąże się z tym, że jesteśmy z każdej strony bombardowani różnymi dokumentami takimi jak umowy, faktury czy rachunki. Ważne jest, aby wszystkie te dokumenty oraz wszelkie inne sprzęty związane z pracą nie leżały po całym naszym biurze, tylko były zlokalizowane w jednym miejscu np. w szafce obok biurka.
Dzięki temu możemy nie tylko w każdej chwili sięgnąć po dokument lub urządzenie, które aktualnie potrzebujemy, bo będziemy mieć wszystko zawsze pod ręką, ale też sprawimy, że przestrzeń, w której pracujemy, będzie schludna i czysta, co zapobiegnie dekoncentracji i pozwoli w 100% skupić się na pracy.