Jewhen Konoplanka urodzony 29 września 1989 roku, to obok Andrija Szewczenki, jeden z najlepszych zawodników grający w barwach obecnej reprezentacji Ukrainy na pozycji lewego lub prawego skrzydłowego. Przed wyjazdem do ligi zagranicznej od sezonu 2007/2008 do sezonu 2014/2015 reprezentował barwy rodzinnego Dnipra Dniepropietrowsk, gdzie w stu pięćdziesięciu siedmiu meczach zdobył trzydzieści pięć bramek.

Przygoda w Sevilii

Następnie w karierze reprezentanta Ukrainy nastąpił krótka przygoda związana z reprezentowaniem barw hiszpańskiej Sevilli, która wykupiła go z Dniepropietrowska za dwadzieścia milionów euro. Nie był to jeden zbyt udany okres w karierze ukraińskiego zawodnika, gdyż w ciągu ponad trzydziestu występów zdołał on strzelić zaledwie kilka bramek. Następnie, Konoplanka został wypożyczony z obowiązkiem pierwokupu do niemieckiego Schalke Gelsenkirchen, w czasach kiedy ten zespół z powodzeniem występował w Bundeslidze. Nie był on jednak pierwszoplanową postacią w tym zespole i po trzech sezonach musiał zmienić barwy klubowe, wracając do rodzimej ligi, gdzie zagrał dla Szachtara Donieck.

Konoplanka w Cracovii

Przez ostatni rok jednak nie grał zawodowo w piłkę i w ostatnim czasie dołączył do Cracovii, czym wywołał nie małe poruszenie w lokalnym środowisku sportowym. Jak sam przyznawał w wywiadach prasowych, najbardziej urzekło go w krakowskim zespole to że z propozycją transferu zadzwonił do niego sam właściciel tego klubu- profesor Janusz Filipiak. Rozmawiał również z trenerem Jackiem Zielińskim, który w prywatnej rozmowie bardzo mocno zaznaczył że liczy na niego w swoim zespole, dlatego musi zrobić wszystko aby spłacić ten kredyt zaufania. Oczekiwania wobec tego zawodnika na pewno są spore i wielu ludzie pod Wawelem spodziewa się że wydatnie podniesie on sportową jakość drużyny Zielińskiego, która wciąż ma szanse na czwarte miejsce w lidze na zakończenie sezonu i kwalifikacje do przyszłorocznej Ligi Konferencji Europy. Sprawdź, już teraz kursy na najbliższe mecze Cracovii np. u bukmachera 22Bet.

Reprezentacja Ukrainy

Wśród największych piłkarskich sukcesów w karierze Konoplanki można wymienić w głównej mierze udział w mistrzostwach Europy, razem z reprezentacją Ukrainy w 2016 i 2021 roku. Niestety jego reprezentacja nie była w stanie wyjść w grupy na turnieju rozgrywanym we Francji, z kolei w ubiegłym roku Ukraina awansowała do ćwierćfinału, gdzie przegrała wysoko z późniejszym wicemistrzem Europy reprezentacją Anglii 0:4. Najpierw jednak Ukraina sensacyjnie pokonała reprezentację Szwecji 2:1 po dogrywce.

W związku z inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę Konoplanka nie pozostaje bierny i bardzo otwarcie zabiera głos w tej sprawie. Jak większość jego rodaków potępia działania Władimira Putina i coraz mocniej nawołuje do zaprzestania wojny i mordowania cywilnych obywateli