Wielkimi krokami zbliża się jedna z najbardziej atrakcyjnych imprez skierowanych do wszystkich wielbicieli jazdy konnej. Już w sierpniu i wrześniu bieżącego roku znów odbędą się Mistrzostwa Polski Młodych Koni. Tym razem, ze względu na wymogi sanitarno-epidemiczne, impreza zostanie podzielona na trzy etapy. Areną wszystkich zmagań zawodników będzie w tym roku Łąck.
Mistrzostwa Polski Młodych Koni w 2021 roku
Tegoroczne Mistrzostwa Polski Młodych Koni powracają do Łąckiego Stada Ogierów, gdzie już w przeszłości odbywały się te rozgrywki. Niedawno oficjalnie ogłoszono wszystkie daty zmagań, a także regulaminy startów i zasad imprezy. Warto podkreślić, iż w tym roku wyjątkowo MPMK zostały podzielone na trzy osobne części, rozgrywane w różnych terminach:
-
- Powożenie zaprzęgami jednokonnymi: 28-29 sierpnia
- Ujeżdżanie oraz WKKW: 9-12 września
- Skoki przez przeszkody: 17-19 września
Rozłożenie imprezy w czasie ma poniekąd związek z sytuacją pandemiczną, jaka wciąż kładzie się długim cieniem na organizacji imprez masowych. Oprócz COVID-19, organizatorzy motywują swoją decyzję bezpieczeństwem w kontekście panujących wśród koni herpeswirusów.
Najwięcej chętnych zgłosiło swój udział do skoków przez przeszkody, co również uwierzytelnia decyzję o rozciągnięciu MPMK w czasie. Zanim jednak doczekamy się tych rozgrywek, imprezę rozpocznie powożenie zaprzęgami jednokonnymi, planowane na 28 i 29 sierpnia. Regulamin tego zdarzenia oparty jest na tej samej konkurencji w Mistrzostwach Świata Młodych Koni.
Wciąż nie wiemy jednak, jak zostaną podzielone finały w ujeżdżaniu oraz WKKW, które mają odbywać się w tym samym terminie. Decyzja odnośnie konkretnych dni rozgrywania finałów obu dyscyplin ma zapaść wkrótce, o czym informować będzie Polski Związek Hodowców Koni.
Znamy za to miejsce organizacji tego wyjątkowego wydarzenia, a będzie nim Stado Ogierów w Łącku koło Płocka. Dzięki położeniu w centralnej Polsce, ta stadnina jest perfekcyjnym miejscem pod względem logistycznym. Co więcej, łąckie SO przeszło niedawno poważną modernizację, dzięki czemu jest znów gotowe, by gościć miłośników koni z całego kraju. Polski Związek Jeździecki podkreśla znaczenie tego wydarzenia również z uwagi na fakt, że Łąck był już świadkiem MPMK w przeszłości.
Wielce prawdopodobne, że w związku z MPMK będzie można obstawiać zakłady u legalnych polskich bukmacherów. Warto zajrzeć na stronę Probukmacher.pl – znajdziecie tam Państwo wszystkie potrzebne informacje, które pozwolą przygotować się do typowania zawodów.
Poprzednia edycja Mistrzostw Polski Młodych Koni
Zeszłoroczne Mistrzostwa Polski Młodych Koni odbywały się w Klubie Jeździeckim „Stragona” w Morawie koło Strzegomia w dniach 17-20 września. Wszystkie zawody, tj. ujeżdżanie, skoki przez przeszkody oraz WKKW miały miejsce w tym samym terminie. Taka organizacja imprezy została oparta na wzorze z lat poprzednich, kiedy to również rywalizowano w trzech kategoriach i jednym czasie.
W sumie podczas MPMK w 2020 roku podziwiać można było aż 200 koni – klaczy, ogierów i wałachów. W skokach przez przeszkody wystartowało ich 108, w ujeżdżaniu ujrzeliśmy 61, zaś w WKKW 30 koni. Na poniższym filmie możemy podziwiać zwycięzcę w kategorii pięcioletnich koni hodowli zagranicznej:
Wydarzeniu patronował ówczesny minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Jak co roku, jednym z głównym patronów był również Państwowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Impreza odbiła się szerokim echem w świecie hodowców koni, gdyż udało się ją zorganizować pomimo rosnącego we wrześni zagrożenia COVID-19.
Choć wystartowało w nich nieco mniej koni, niż dotychczas, Mistrzostwa Polski Młodych Koni 2020 można uznać za sukces. Pełna lista Mistrzów Polski w poszczególnych kategoriach eventu z 2020 roku dostępna jest pod tym adresem. Miejmy nadzieję, że tegoroczna edycja MPMK przyniesie jeszcze większe zainteresowanie ze strony hodowców oraz jeźdźców.
Mistrzostwa Polski Młodych Koni – historia imprezy
Po raz pierwszy Mistrzostwa Polski Młodych Koni zagościły w kalendarzach miłośników jeździectwa na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy wydarzenie to organizowane było pod nazwą Czempionatów Młodych Koni. Nie należy mylić tej imprezy ze Sportowym Czempionatem Polski Młodych Koni, który jest zupełnie innym wydarzeniem.
Obecnie MPMK to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych eventów w świecie polskiego jeździectwa i hodowli koni. Przede wszystkim, stanowią one bardzo istotną próbę hodowlano-selekcyjną na terenie naszego kraju. To dzięki niej, na równi z próbami dzielności, a także wynikami sportowymi i wyścigowymi, konie uzyskują prawo wpisu do Księgi Stadnej.
MPMK to niezwykle wiarygodny sposób weryfikacji wartości hodowlanej reproduktorów, która powstaje w oparciu o wyniki sportowe ich młodych.
Jakie konie można obserwować podczas corocznych zmagań w ramach MPMK? Mowa tutaj o cztero-, pięcio- oraz sześcioletnich ogierach, klaczach i wałachach pochodzących z polskich hodowli. Oprócz przeglądu rodzimych koni, spotkamy tutaj również okazy zagraniczne klaczy, jak i ogierów.
Organizatorami MPMK są niezmiennie dwie współpracujące ze sobą instytucje, a mianowicie Polski Związek Hodowców Koni oraz Polski Związek Jeździecki. Swój udział w organizacji tego unikatowego wydarzenia ma także Agencja Nieruchomości Rolnych.
Choć w ramach MPMK funkcjonują trzy główne dyscypliny, całe zawody dzielą się w sumie na pięć kategorii. Należą do nich następujące rozgrywki:
- Skoki przez przeszkody,
- Ujeżdżanie,
- Wszechstronny konkurs konia wierzchowego (WKKW),
- Powożenie zaprzęgami jednokonnymi,
- Sportowe rajdy konne.
W celu udziału w najnowszej edycji MPMK, należy odpowiednio wcześniej zgłosić chęć poprzez specjalny proces rejestracyjny. Warto dodać, że zgłoszenie do eliminacji przysługuje tylko koniom zidentyfikowanym przez właściwy OZHK lub WZHK. Klacze, ogiery i wałachy muszą znajdować się na liście Centralnej Bazy Koniowatych PZHK. Bez spełnienia tego wymogu nie można liczyć na dopuszczenie do zawodów.
Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć organizatorom i uczestnikom tegorocznych Mistrzostw Polski Młodych Koni powodzenia. Miejmy nadzieję, że żadne ograniczenia sanitarne nie pokrzyżują planów organizatorom i będziemy świadkami wyjątkowych zawodów!