Spędzanie miłego czasu w pracy nie musi od razu oznaczać spadku produktywności i niewywiązywania się ze swoich obowiązków. Wręcz przeciwnie — istnieje mnóstwo sposobów na to, aby przebywanie w biurze nie wiązało się z mozolnie wypełnionymi zadaniami, ale było przyjemne dla pracowników. W tym artykule przedstawimy osiem sprawdzonych sposobów na urozmaicenie czasu spędzanego w pracy, bez wyrzutów sumienia. Sprawdź, które z nich pasują do kultury Twojej pracy oraz są zgodne z wewnętrznym regulaminem firmy.

Wspólne świętowanie

Każda okazja jest dobra do przyjemnego świętowania, szczególnie jeśli jest wynikiem ciężkiej pracy zespołu i ukończenia trudnego zadania. Świętowanie zakończonego projektu wspólnym wyjściem na lunch, imprezą po pracy lub wspólnym zamówieniem posiłku do biura może stać się tradycją zespołu i możliwością wzięcia oddechu po ciężkich tygodniach pracy. Równie dobrym pomysłem jest świętowanie urodzin członków zespołu. Nie musi to od razu oznaczać zrzutek pieniędzy, ale chwili na spędzenie czasu razem podczas przerwy na kawę. Świętować można również nadejście weekendu oraz szczególne dni w roku, takie jak Tłusty Czwartek, Walentynki, Mikołajki czy Boże Narodzenie.

Zabawne konkursy

Rywalizacja między zespołami lub pracownikami nie musi obejmować wyłącznie konkurencji stricte zawodowych. Co jakiś czas można organizować turnieje w bardziej błahych kategoriach, takich jak ilość przebytych kroków, stworzenie śmiesznej grafiki, przygotowanie najlepszych przekąsek — warto puścić wodze wyobraźni, inspirując się np. popularnymi grami dostępnymi w kasyno Polska lub programach telewizyjnych, ponieważ im śmieszniejsze konkurencje, tym większe zaangażowanie grupy i lepsze wspomnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rywalizować o drobne nagrody.

Zajęcia wellness

Możliwość oderwania się od biurka, aby spędzić chwilę na medytacji, rozciąganiu lub jodze śmiechu może być doskonałym sposobem na przezwyciężenie monotonii w pracy. W tym celu można skorzystać z usług nauczycieli, którzy zorganizują krótkie zajęcia w biurze lub skorzystać z materiałów dostępnych online. Nie brakuje firm, które w ramach pracy organizują wypady do parków lub propagują ćwiczenia oddechowe na stres.

Dni bez dress code

Nie mamy wątpliwości, że to, w co się ubieramy, wpływa na nasz nastrój. Ulubione elementy garderoby sprawiają, że można poczuć się lepiej, spokojniej, a nawet dodać sobie więcej energii. Wszystko to jest widoczne w działaniach pracowników. Jeśli w biurze obowiązuje dress code, a jego zmiana nie wpłynie na wizerunek firmy na przykład podczas kontaktu z klientem, warto zorganizować dni w miesiącu, w które można przyjść do biura ubranym w ulubiony przez siebie sposób, odzwierciedlając swój styl i nastrój.

Dekoracja przestrzeni

Umieszczenie na biurku rośliny doniczkowej lub zdjęć z wakacji pozwoli nie tylko zrelaksować się za każdym razem, gdy odwrócisz wzrok od ekranu, ale doda Twojemu miejscu pracy nieco więcej osobowości. Udekoruj swoje biurko w taki sposób, aby umilić czas, w którym przebywasz w pracy. Możesz także zachować wszelkie kartki, podziękowania i e-maile od współpracowników lub klientów i przypiąć je w widocznym dla siebie miejscu. To nie wszystko, ponieważ badania wskazują na to, że odpowiednie grafiki umieszczone w zasięgu wzroku mogą również pomóc w poprawie nastroju i produktywności. Tworzenie takich grafik może być doskonałym pomysłem na integrację zespołu. Warto dodać do przestrzeni biurowej trochę koloru, dzięki odpowiednim zdjęciom, roślinom, plakatom i ozdobom biurowym.

Komunikator do rozmów o wszystkim

Posiadanie grupy przyjaciół w pracy pozwala łatwiej przejść przez najgorsze trudności i złagodzić stres w pracy. Obecnie ilość komunikatorów i możliwości rozmowy online z członkami zespołu jest nieograniczona, dzięki czemu łatwiej jest stworzyć tematyczne grupy, w których można porozmawiać o wszystkim, niekoniecznie związanym z pracą. W ten sposób można wymienić poglądy, a sama grupa może stać się miejscem pytań, dyskusji, żartów, komentarzy, recenzji najnowszych filmów i wielu innych.

Stwórz grupę wspólnych zainteresowań

W wielu firmach organizowane są grupy pracowników, którzy dzielą się wspólnymi zainteresowaniami — począwszy od drużyn sportowych, po kluby szachowe, fanów gotowania czy kotów. To nie tylko świetny sposób na nawiązanie więzi z członkami zespołu, ale danie sobie motywacji do przyjścia do pracy i okazję do rozmowy. Jeśli w firmie nie ma takich klubów lub grup, można zorganizować je samodzielnie.

Dodatkowe przerwy

Jednym z najprostszych sposobów na oderwanie się od monotonii siedzenia za biurkiem jest dodanie do harmonogramu dodatkowej przerwy. Nie wszyscy pracodawcy pozwalają na korzystanie z większej ilości przerw niż te, które są wymienione w regulaminie, jednak jeśli jest to możliwe, warto skorzystać z tej opcji i zablokować trochę czasu w swoim kalendarzu na mini-przerwy. W tym czasie można pójść na spacer, napić się kawy lub praktykować pracę z oddechem. Szczególnie praca w branży technologicznej wymaga spędzania dużo czasu przed ekranem komputera, więc warto równoważyć zabawnymi przerwami w pracy.

Dlaczego dobra zabawa w pracy jest tak ważna?

Możliwość spędzania czasu w pracy w dobrej atmosferze jest niezwykle istotna, ponieważ pomaga pracownikom w walce z monotonią, stresem i sprawia, że możliwość przyjścia do biura staje się przyjemnością, a nie obowiązkiem. Najwięksi pracodawcy świata robią wszystko, aby spełnić oczekiwania swoich pracowników, dostarczając im okazji nie tylko do rozwoju, ale także do zabawy. Dzięki temu członkowie ich zespołów wymieniają dobrą zabawę jako coś, co doceniają w swojej pracy.