Skończyła się runda jesienna rozgrywek polskiej Ekstraklasy. Liderem tabeli jest Lech Poznań, który z dorobkiem trzydziestu ośmiu punktów ma dwa punkty przewagi nad drugim w tabeli zespołem Pogoni Szczecin, który zgromadził jak dotąd na swoim koncie trzydzieści sześć punktów. Na trzecim miejscu jest Lechia Gdańsk, która jak do tej pory uzbierała trzydzieści trzy punkty.

Największe rozczarowanie ostatniej rundy

Bezapelacyjnie, największym negatywnym zaskoczeniem jest obecny mistrz Polski, Legia Warszawa, który zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. W ostatnim czasie doszło do kolejnej zmiany na stanowisku trenera, gdzie Marka Gołębiewskiego zastąpił Aleksandar Vuković, były piłkarz i trener warszawskiego zespołu w poprzednich latach.

ekstraklasa transmisja

Gdzie oglądać i kto transmituje rozgrywki Ekstraklasy?

Od kilkunastu lat, a konkretnie od lutego 2002 roku prawdziwy monopol na ekstraklasa transmisja, ma stacja Canal+ Sport. Oprócz pokazywania na żywo wszystkich dziewięciu meczów Ekstraklasy co tydzień,  w każdą niedzielę o 19:30 lub 22:00 jest transmitowany program Liga+ Extra, w którym prowadzący Krzysztof Marciniak i Bartosz Gleń wraz z zaproszonymi gości, Radosławem Majdanem, Marcinem Baszczyńskim, Grzegorzem Mielcarskim, Tomaszem Wieszczyckim i Markiem Jóźwiakiem omawiają wszystkie najważniejsze momenty z każdego spotkania najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

Kibice w całej Polsce zarzucają jednak im stronniczość i zbyt częste faworyzowanie stołecznego zespołu Legii kosztem innych zespołów, grających na co dzień w rozgrywkach Ekstraklasy. W jednym z ostatnich programów gościem był Marek Papszun, który od dłuższego czasu przymierzany jest na trenera warszawskiego zespołu. Niemal cały program został poświęcony jego obecnej drużynie Rakowowi Częstochowa, a także możliwej przyszłej pracy w Warszawie.

Jeden mecz z każdej kolejki jest transmitowany również w TVP Sport.

Od kiedy do kiedy trwa i jakie są zasady?

Aktualny sezon rozgrywki Ekstraklasy trwa od 23 lipca bieżącego roku i potrwają aż do połowy maja przyszłego roku. Mistrzem kraju zostaje ten zespół, który zdobędzie najwięcej punktów w trakcie trzydziestu ośmiu kolejek obecnie trwających rozgrywek i tym samym będzie miał prawo zagrać w drugiej rundzie kwalifikacji do przyszłego sezonu Ligi Mistrzów UEFA.

Drugi i trzeci zespół ligowy będzie mógł zagrać w pierwszej rundzie kwalifikacji do rozgrywek Ligi Konferencji UEFA, nowych rozgrywek klubowych, które powstały w konsekwencji zmniejszenia rozgrywek Ligi Europy UEFA, z czterdziestu ośmiu do trzydziestu dwóch zespołów.

Doszło do zmiany w regulaminie odnośnie spadkowiczów z ligi. Wcześniej gdy Ekstraklasa liczyła szesnaście drużyn, z ligi została relegowana zaledwie jedna drużyna. Obecnie powiększono ligę z szesnastu do osiemnastu drużyn i relegowane są aż trzy ostatnie zespoły rozgrywek, które zgromadziły najmniej punktów.