20 października Czesław Michniewicz ogłosił szeroką kadrę na mundial w Katarze. Kilka powołań może wydawać się zaskakujących. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się liście nazwisk, można łatwo ocenić kto ma największe szanse na wyjazd na mundial. Część zawodników została wciągnięta na listę na zachętę. Niektórzy z nich nie mieli jeszcze okazji na dobre zadomowić się w kadrze. Prawdopodobnie tacy piłkarze zostaną skreśleni jako pierwsi.

Kto może być spokojny o powołanie?

Listę piłkarzy, którzy na 100% pojadą do Kataru w listopadzie, otwiera Robert Lewandowski. Polskie kibicki i kibice nie umieją wyobrazić sobie drużyny narodowej bez jej kapitana. Zawodnik Barcelony od początku sezonu pokazuje stabilną formę. Zawodzi w meczach z silniejszymi rywalami, ale średniakom z ligi hiszpańskiej regularnie strzela co najmniej gola. W znakomitej dyspozycji jest ostatnio również Piotr Zieliński. Wszyscy liczymy na to, że w końcu fantastyczną formę z Napoli przełoży na grę w reprezentacji Polski. O bilet na samolot do Kataru spokojny może być również Arkadiusz Milik. W Juventusie pokazuje się z dobrej strony, nawet jeśli czasami zdarza mu się pudłować w bardzo prostych sytuacjach.

Wydaje się, że pewny miejsca w składzie na mundialu jest Grzegorz Krychowiak. Jego ostatnie występy w reprezentacji Polski nie zachwycały. Jednak Czesław Michniewicz nie ma dużego wyboru wśród defensywnych pomocnik. Alternatywą dla Krychowiaka mógłby być Krystian Bielik. Ten zawodnik ma jedną kluczową wadę – bardzo kruche zdrowie. Dlatego pozycja Krychowiaka wydaje się niezagrożona. Pewnym punktem na liście Michniewicza jest Kamil Glik. Obrońca Benevento nie ma godnego następcy w kadrze. Jeżeli uniknie kontuzji, to prawdopodobnie na mistrzostwach świata będzie tworzyć linię defensywy wspólnie z Janem Bendarkiem i Jakubem Kiwiorem. Pierwszym wyborem w bramce pozostanie Wojciech Szczęsny. Zawodnik Juventusu nie zachwycał formą w ostatnim czasie, ale wciąż jest najlepszy polskim bramkarzem.

Komu odmówi Czesław Michniewicz?

Wielu piłkarzy, którzy znaleźli się w szerokim składzie, będzie musiało obejść się smakiem. Na tym mundialu raczej nie zobaczymy piłkarzy młodych i z małą liczbą występów w reprezentacji. Kamil Grabara, Radosław Majecki, Mateusz Łęgowski i Kacper Kozłowski poczekają na swoje debiuty na mistrzostwach świata. Nieduże szanse na wyjazd mają również piłkarze z Ekstraklasy. Artur Jędrzejczyk najlepsze lata ma już za sobą. Patryk Kun znakomicie radzi sobie w Rakowie Częstochowa, ale w meczach reprezentacji nie dostał szansy na pokazanie swoich umiejętności. Patryk Dziczek to największe zaskoczenie, ale grając w słabym Piaście Gliwice może nie mieć okazji do przekonania do siebie selekcjonera reprezentacji.

Największym dylematem Czesława Michniewicza będzie wybór napastników

Można domyślić się, że nie zabierze wszystkich sześciu zawodników. Pozycja Lewandowskiego jest niepodważalna. Milik ma również ogromne szanse na wyjazd. Trener rozstrzygnie kto z czwórki Buksa, Kownacki, Piątek, Świderski zostanie w domu. Dużym problemem może okazać się wyłonienie zastępców dla wahadłowych. Obecnie pierwszymi wyborami Michniewicza na tych pozycjach pozostają Matty Cash oraz Nicola Zalewski. Można powiedzieć, że kręgosłup reprezentacji jest znany i dość stabilny. Zmiennicy nie dają podobnej jakości, więc wybór właściwych rezerwowych już teraz musi spędzać sen z powiek selekcjonera.