Liga Europy wkracza w decydującą fazę. Przed nami mecze 1/8 finału. Rozlosowane pary prezentują się niezwykle interesująco, dzięki czemu kibiców czeka mnóstwo ciekawych pojedynków. Która z drużyn wyjdzie ze swojego pojedynku zwycięsko? Czy w którejś grupie jest „murowany” faworyt?

Losowanie i rozstawienie drużyn

W piątek, 24.02.2023, w Nyone, w siedzibie UEFA odbyło się losowanie, które wyłoniło pary 1/8 finału rozgrywek jakimi jest Liga Europy. Na tym etapie rozgrywek, zespoły, które wygrały swoje grupy były już rozstawione, a zostały do nich dolosowane drużyny, które wygrały swój pojedynek w 1/16 finału. Co ważne, ten etap, wyklucza, aby spotkały się ze sobą zespoły, które znają się z ligowego podwórka.

Warto przypomnieć, że z Ligą Europy pożegnała się Barcelona, która w ostatnim czasie jest spragniona sukcesów osiąganych poza rodzinną Hiszpanią. Odradzająca się drużyna Czerwonych Diabłów pokonała Dumę Katalonii w dwumeczu i to oni, grają dalej, jednocześnie wyrastając na cichego faworyta Ligii Europy.

Jak wygląda pary 1/8 finału LE?

Wyniki losowania prezentują się następująco:

  1. Juventus – Freiburg,
  2. Sevilla – Fenerbahce,
  3. Roma – Real Sociedad,
  4. Manchester United – Real Betis,
  5. Sporting Lizbona – Arsenal,
  6. Union Berlin – Union Saint-Gilloise,
  7. Szachtar Donieck – Feyenoord,
  8. Bayer Leverkusen – Ferencvaros.

Jak widać, wiele pojedynków zapowiada się niezwykle interesująco.

Manchester United ponownie zmierzy się z drużyną z Hiszpanii. Wydaje się, że po wyeliminowaniu Barcelony, Czerwone Diabły nie muszą się obawiać porażki. Real Betis wydaje się, na krajowym podwórku drużyną gorszą od zespołu Roberta Lewandowskiego, jednak Betis gra w 1/8 finału, a Barcelona nie. Czy to może zwiastować niespodziankę? Czas pokaże.

Druga najciekawsza para to pojedynek drużyny z Portugalii oraz Anglii. W meczu Sportingu z Arsenalem ciężko wskazać faworyta, dzięku czemu spotkanie zapowiada się niezwykle emocjonująco.

Interesująco zapowiada się również pojedynek Starej Damy z niemieckim Freiburgiem. Wydaje się, że z racji tego, co się dzieje w lidze włoskiej, wygranie przez Juventus Ligi Europy, dla ich kibiców będzie nagrodą pocieszenie. Freiburg jednak łatwo skóry nie sprzeda. Czy i tym razem Wojciech Szczęsny i spółka staną na wysokości zadania?

Mecze 1/8 finały – terminarz

Wszystkie mecze 1/8 finału zostaną rozegrane 9 marca. Na mecze rewanżowe kibice nie będą musieli długo czekać, ponieważ zostaną one rozegrane 16 marca, czyli tydzień później. Finał Ligi Europy jest zaplanowany na ostatni dzień maja.

Tegoroczne losowanie, wypadło bardzo ciekawie. Wiele pojedynków wydaje się bardzo wyrównanych, co cieszy kibiców którzy będą mogli dopingować swoje drużyny. Wydaje się, że obecne pojedynki prezentują najbardziej wyrównany poziom od wielu lat. Czy będzie to miało przełożenie na emocje jakie będą towarzyszyły kibicom? Czy drużyny zagrają efektowny futbol, czy raczej zabarykadują się w swoim polu karnym i będą czekały na błąd przeciwnika? Na te wszystkie pytania, niedługo poznamy odpowiedź. Pewne jest jedno, emocji nie zabraknie.