Nadchodzący sezon 2021/2022 w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej niesie ze sobą sporo zmian. Grono zespołów walczących o tytuł mistrzowski zostało powiększone o dwie ekipy, co przekłada się również na większą liczbę przyszłych spadkowiczów – w najbliższym sezonie z Ekstraklasą pożegnają się trzy zespoły. Które drużyny będą miały największe trudności z utrzymaniem się w lidze? Która ekipa może dość niespodziewanie zająć jedno z trzech ostatnich miejsc?

Stal Mielec

Zaledwie kilkanaście dni przed startem sezonu z funkcją trenera Stali Mielec pożegnał się Włodzimierz Gąsior, któremu w poprzednich rozgrywkach udało się osiągnąć z drużyną z Podkarpacia piętnastą pozycję, czyli ostatnie miejsce premiowane utrzymaniem. Stanowisko szkoleniowca Stali objął Adam Majewski, który nigdy wcześniej nie miał okazji prowadzić drużyny z najwyższej klasy rozgrywkowej.  Według ekspertów Stal Mielec utrzymanie w lidze zawdzięcza reformie, dzięki której w zeszłym sezonie zaledwie jeden zespół spadał do I ligi. Dla mielczan nadchodzące rozgrywki będą prawdziwym sprawdzianem jakości – celem zespołu jest walka o utrzymanie i właśnie miejsca w dolnej części tabeli są najbardziej prawdopodobne w przypadku podkarpackiej drużyny.

Radomiak Radom

Zespół z Radomia dość niespodziewanie zajął w ostatnim sezonie pierwsze miejsce na zapleczu piłkarskiej Ekstraklasy. Uznaje się go jednak za jednego z kilku kandydatów do spadku, ze względu na młodą i dość wąską kadrę. Oprócz kilku doświadczonych zawodników rodem z Brazylii i Portugalii trudno w zespole Radomiaka znaleźć piłkarzy, którzy dają szansę na osiągnięcie dobrego rezultatu. Zespół z Radomia jest od lat mądrze zarządzany, lecz potencjał drużyny pozwoli najprawdopodobniej zaledwie na walkę o utrzymanie do ostatniej kolejki sezonu.

Warta Poznań

Sensacja zeszłorocznych rozgrywek w sezonie 2021/2022 typowana jest jako jeden z kandydatów do spadku. Pod wodzą Piotra Tworka poznański klub jeszcze niedawno walczył o miejsce premiowane awansem do eliminacji do europejskich pucharów, lecz odejście przebojowego Makany Baku i brak uzupełnień w kadrze sprawia, że w nadchodzącym sezonie Warta będzie skupiała się na utrzymaniu w Ekstraklasie. Zespół Zielono-Białych, na czele z Łukaszem Trałką, posiada jedną z najsłabszych drużyn w całej lidze, dlatego przyszłe rozgrywki będą dla Warty szczególnie trudne.

Zagłębie Lubin

Wraz z przyjściem do zespołu Dariusza Żurawia w Lubinie rozpoczęła się nowa epoka. Mowa tu o polityce i planach Miedziowych na najbliższe sezony, które uwzględniają skupienie się na szkoleniu młodzieży kosztem wyników sportowych. Zagłębie od wielu lat posiada znakomitą akademię, jednak rezultaty nie przemawiają za talentem młodych zawodników z Dolnego Śląska. Władze klubu nie ukrywają, że polityka klubu będzie opierać się na promowaniu i sprzedaży piłkarzy za granicę, nawet jeśli miałoby to się odbywać kosztem niższej pozycji w tabeli. Jest to ciekawy projekt, który niestety niesie ze sobą ryzyko walki o utrzymanie zespołu, którego potencjał pozwoliłby nawet na czołowe miejsca w lidze.